Cik naudu prasa bērnu sūtīšana skolā ?

Dažādos pētījumos mēs nereti dzirdam informāciju par to, cik izmaksā bērna sūtīšana skolā. Atkarībā no skolai piešķirtā finansējuma un ambīciju līmeņa, lai uzsāktu mācības skolā (izņemot apģērbu) vecākiem var būt jāatvēl no 10 līdz vairāk kā 500 eiro. Daļa naudas aiziet mācību burtnīcu, grāmatu un klases fonda naudai, pārējie līdzekļi tiek novirzīti mācību līdzekļu iegādei. Protams, šādi vienreizēji maksājumi nav svarīgākā izmaksu pozīcija, jo bērna palaišana uz skolu ir tikai sākums. Daudz lielāki un būtiskāki izdevumi rodas apstākļos, kad plānots bērnu mācīt skolā arī turpmāk.

Ēdināšanas izmaksas

Lielākā daļa skolu Latvijā vismaz līdz 4. klasei apmaksā bērnu pusdienas. Vecākiem, kuru bērni apmeklē privātās mācību iestādes ir jārēķinās, ka par pusdienām būs jāmaksā pašiem, jo valsts šo skolu bērnu ēdināšanu neapmaksā. Vecākās klasēs un privātskolu audzēkņu vecākiem jārēķinās, ka ēdināšanai būs jāatvēl no 2 līdz 5 eiro dienā. Mēnesī tas būtu vismaz 40 līdz 100 eiro par viena bērna ēdināšanas izdevumiem.

Pulciņu apmeklēšana

Ja vēlaties, lai bērns apmeklētu dažādas ārpusskolas aktivitātes, jārēķinās, ka nāksies par to maksāt. Lielākajā daļā pašvaldību tiek piedāvāta iespēja apmeklēt mūzikas un mākslas skolu bez maksas vai par simbolisku samaksu. Pieejamas arī dažādu sporta aktivitāšu – futbols, basketbols, klinšu kāpsāna, vieglatlētika sekcijas, taču šajās nodarbēs būs jāatvēl papildus līdzekļi apģērba un apavu iegādei. Protams, ne visu nodarību apmeklēšana ir bez maksas. Daudzās mācību iestādēs un profesionālās pilnveides pulciņos par mācībām ir jāmaksā. Yamaha mūzikas skolas apmeklēšana vienam bērnam izmaksā 25 eiro mēnesī, bet džudo nodarbības Valmierā arī 25 eiro mēnesī. Jāšana  ar zirgu 30 minūtes izmaksā 15 eiro un tie ir tikai ziediņi. Dažādām papildus aktivitātēm var nākties šķirties no krietni lielākām summām. Arī privātskolotāju apmeklēšana var izmaksāt no 2 līdz 10 eiro stundā.

Transporta izdevumi

Ģimenes, kas dzīvo netālu no skolas var būt priecīgas. Pārējiem, kas dzīvo tālāk no skolas vai pulciņu atrašanās vietām ir jārēķinās ar transporta izdevumiem. Lielākās pašvaldības un valsts apmaksā transporta izdevumus ar sabiedrisko transportu, bet tas neder tiem, kas dzīvo lauku mājās, jo transports kursē neregulāri vai nekursē nemaz. Lai bērni varētu nokļūt skolā lauku reģionos jārēķinās ar ikmēneša maksājumiem par degvielu un auto remontu. Šis ir galvenais iemesls, kādēļ laukos palielinās auto skaits, kas aprīkoti ar auto gāzes iekārtām. Šobrid 95. markas benzīns maksā aptuveni 1,10 eiro, taču tā cena nākotnē tikai pieaugs.

Kā ietaupīt uz skolas izdevumiem ?

  • Ja Jums ir vairāki bērni, nemetiet ārā vecās drēbes. Jaunākie varēs valkāt vecāko brāļu un māsu drēbes un apavus, ja vien tie nebūs pārlieku novārtīti.
  • Izvēlieties dzīvesvietu, kas atrodas tuvāk skolai (ja iespējams) un ietaupīsiet uz transporta pakalpojumiem.
  • Sabalansējiet ienākumus ar izdevumiem. Nav jēga mēģināt maksimāli ietaupīt. Tā vietā centieties nopelnīt vairāk un dzīve kļūs rožaināka. Ir ģimenes, kurās budžets ir nesabalansēts un regulāri tiek ņemti dažādi aizdevumi, t.sk. kredītlīnija un ieķīlātas mantas lombardā. Tas nav pareizi. Ja vēlaties dzīvot saticīgi, iemācieties pelnīt vairāk un/vai samierināties ar to, kas ir dots. Aizņemšanās pie laba gala nekad nenoved, sevišķi, ja runa ir par finansējumu bērnu skolas gaitām.

Svarīgi skolēniem iemācīt samērīgumu un spēju būt līdzsvarā ar sevi. Ja tas izdosies Jūsu skolniekam, ietaupīsiet kaudzi naudas uz apģērbu, apaviem, vēlāk dažādiem gadžetiem un pat augstkolas izvēle notiks saskaņā ar savu iekšējo būtību, nevis laikmeta tendencēm un reklāmu solījumiem.