Kādā valodā mācīties skolā ?

Iemācīties pirmo valodu vai svešvalodu visvieglāk ir tieši bērnībā. Bērni, kas dzīvo jauktu tautību ģimenēs bez grūtībām apgūst uzreiz divas valodas, pie nosacījuma, ka ar katru no vecākiem vai kādu ģimenes locekli runā tikai noteiktā valodā. Bērniem, kam abi vecāki runā vienā valodā, joprojām ir iespēja sākt apgūt pirmo svešvalodu jau agrīnā vecumā.

Zinātnieki ir vienisprātis, ka vecumā līdz pieciem vai sešiem gadiem var apgūt jaunu valodu daudz brīvāk. Tas paver iespējas bērnībā iemācīties valodu tik labi it kā tā būtu dzimtā valoda. Lai tas realizētos ir svarīgi uzsākt svešvalodas apguvi pietiekami agri. Viens no veidiem kā to izdarīt ir apmeklēt bērnudārzu svešvalodas plūsmā, mācīties skolā, kas uzsvaru liek uz svešvalodām vai sūtīt bērnu draudzēties ar citiem bērniem, kas runā svešvalodā. Latvijā, protams, visvieglāk ir realizēt krievu – latviešu un latviešu – krievu valodas apgūšanu, taču ir arī citas iespējas. Rīgā ir pieejamas mācību iestādes, kur skološanās norit ar uzsvaru uz angļu, franču vai vācu valodā.

Alternatīva mācībām skolā ir TV skatīšanās svešvalodā. Latvijā ir salīdzinoši ļoti daudz bērnu, kas bērnībā skatījās multiplikācijas filmas vācu valodā un tagad joprojām gandrīz perfekti saprot mutisko un rakstisko vācu valodu. Nenoliedzami ar runāšanu šādiem cilvēkiem ir problēmas, jo nav pietiekama prakse, taču to var ātri apgūt. Galvenā priekšrocība ir iespēja izteikties praktiski bez akcenta vai vismaz ar nelielu akcentu, jo smadzenēs ir saglabāta iespēja izteikties pareizi, taču tā nav pietiekami realizēta.

Lemjot par to, kādas valodas plūsmas skolā sūtīt bērnus ir jāņem talkā veselais saprāts. Nemēģiniet realizēt savas ambīcijas un uzkraut bērniem pārmērīgu slodzi. Valodu apguve ir liela bagātība, ko neviens nevar atņemt, taču pats svarīgākais ir, lai bērns justos labi un psiholoģiski stabili, nevis iemācītos par vienu valodu vēlāk. Arī turpmākajā dzīvē ir iespējams apgūt dažādas svešvalodas. Tas būs grūtāk, taču ir iespējams un mēs paši esam tam apliecinājums.