Vai aizdevumu pieejamība Latvijā ir uzlabojusies ?

Pirms 26 gadiem Latvijas valsts atguva neatkarību un straujiem soļiem devās aizdevumi - pieejamībaRietumu virzienā. Sākotnējo eiforiju nomainīja apziņa, ka tagad finansiālās situācijas uzlabošana ir katra paša personīgā atbildība.

Starptautiskie kredīti, kas tika piešķirti tautsaimniecības attīstībai tika izsaimniekoti, bet pieejam aizdevumiem bija tikai šauram cilvēku lokam. Sodi bija simboliski un varam uzskatīt, ka tas bija bonuss jaunajai elitei par ko kļuva veciem partiju darboņi un tiem pietuvinātas personas.  Vēlāk tika nodobinātās privātās komercbankas, kas beidzās ar Bankas Baltija krahu un noguldījumus tur zaudēja vairāki simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Tajā pat laikā bankas Latvijā bija ieradušās uz palikšanu un ir šeit joprojām. Vēlāk parādījās arī banku maksājumu kartes, norēķni internetā, bet sākotnēji bija tikai skaidra nauda.

Tuvojoties brīdim, kad Latvijas iestāsies ES sākās nekustamo īpašumu tirdzniecības bums un cenas uzskrēja debesīs. Valsts to pieļāva un rezultātā mājokļu cenas pieauga 2 – 10 reizes. Parastie iedzīvotāji to nevarēja atļauties, bet tie, kas atļāvās ielīda parādos uz 20 – 40 gadiem. Sākoties globālām ekonomikas problēmām, bankas naudu vairs neaizdeva, daudzi uzņēmumi bankrotēja, bet iedzīvotāji devās emigrācijā uz ārzemēm, lai nomaksātu parādus. Prātīgākie gan palika Latvijā un pieteica maksātspēju vai nemaksāja vispār un vienojās ar kreditoriem par izdevīgākiem noteikumiem. No otras puses, arī āzemēs dzīve nav slikta, ja uzturieni pārvācas arī visi draugi un radi, bet valsts gan paliek tukšāka.

Šobrīd situācija ir mainījuies un dažādu aizdevumu pieejamība Latvijā ir pielīdzīnāma Rietumeiropas valstu līmenim. Saņemt kredītkarti ir salīdzinoši viegli savā bankā vai citā kredītiestādē, ja vien ir regulāri ienākumi. Populārākie  interneta kredīti tiek piešķirti cilvēkiem pēc ienākumu izvērtēšanas un kredītvēstures pārbaudes aptuveni stundas laikā. Patēriņa aizdevumi internetā ir pieejami gan bankās, gan no nebanku aizdevējiem, taču pēdējos procentu likmes parasti ir augstāki. Arī automašīnu ir iespējams iegādāties uz nomaksu vai līzingā. Iespējas ir daudz un dažādas, taču, lai tās izmantotu ir jābūt oficiāliem ienākumiem. Cilvēki, kas strādā pelēkajā sektorā, t.i. nemaksājot nodokļus, saskaras ar problēmām, jo aizdevēji nevar pārbaudīt viņu ienākumus. Daļa iemaksā ienākumus bankomātos, bet nemaz nenojauš, ka dati par iemaksām tiek nosūtīti valsts ieņēmumu dienestam. Rezultātā var gadīties iebraukt nopietnās nepatikšanās.

Ņemot vērā, ka Latvija ir multinacionāla valsts, kur krievi ir gandrīz 3/4 no visiem valsts iedzīvotājiem, tas atspoguļojas arī kreditēšanas tirgū. Šobrīd dažādi aizdevumi internetā tiek piešķirti cilvēkiem, neskatoties uz viņa etnisko piederību, pie nosacījuma, ka ir Latvijas pilsonība vai pastāvīgā uzturēšanās atļauja. Krievijas pilsoņi nevar atbraukt uz Latviju un aizņemties internetā vai bankā, jo viņu ienākumi nav pārbaudāmi un nav zināms, vai viņi jau nākamajā dienā neizbraukst no valsts. Lielākā daļa krievu, baltkrievu un ukraiņu, kas runā tikai krievu valodā nemeklē aizdevumus latviešu valodā. Aizdevēji par to ir informēti un izveido mājas lapas gan krievu, gan latviešu valodā, kur pieejami bistrie krediti v latvii. Finanšu pasaulē segregācija nenotiek, jo tur interesē tikai nauda. Ja klients runā krievu valodā ar viņu runā krieviski, ja latviešu valodā latviski. Aizdodot naudu, kreditori vēlas nopelnīt, pat, ja tas nozīmē, ka aizdodot naudu savā valstī ir jārunā krievu valodā. No otras puses, visas Latvijā reģistrētās komercbankas vai to ārvalstu filiāles tieši vai pastarpināti pieder ārzemniekiem.

Situācijās, kad vajadzīgs papildus finansējums uzņēmējdarbībai ir pieejamas dažādas iespējas, no kuriem vislielāko labumu dod ES fondi. Izmantojot ES fondu mehānismus ir iespējams iegūt līdzfinansējumu līdz pat 60% no projekta vērtības. Ņemot vērā, ka dažu projektu vērtība pārsniedz vairākus miljonus eiro, tā ir ļoti ievērojama naudas summa. Neviens naudas aizdevums nesniedz šādas iespējas, bet jāatceras, ka ES fondu nauda beigsies jau 2021. gadā un līdz tam laikam vēl ir iespēja pacīnīties par to.